Decyzja zapadła: pobieracie się! Najchętniej od razu przekazalibyście rodzinie i przyjaciołom informację o planowanym ślubie. Gdy emocje już opadną, zaczynają się pierwsze wątpliwości; ślub w kościele, urzędzie czy na sali? Wesele tradycyjne czy w plenerze? A może uroczysty obiad dla najbliższych? Czy wybrać konkretny motyw i kolorystykę, czy też raczej coś uniwersalnego? Kiedy zacząć przymiarki sukni i garnituru oraz rozsyłanie zaproszeń? Organizowanie wesela to wcale nie taka prosta sprawa! Możecie potraktować to zadanie jako obowiązek do spełnienia lub… wspólne wyzwanie, które przyniesie Wam trochę stresu, ale również wiele przyjemności. Jak zatem wygląda organizacja wesela krok po kroku? Jak zaplanować idealny ślub? O czym pamiętać przy wyborze sali, menu i innych ważnych kwestii? Podpowiadamy, jak wygląda organizacja wesela, co po kolei należy zaplanować oraz na co zwrócić szczególną uwagę.

 

Data to nie wszystko – zadania, którymi należy zająć się na początku

 

Choć brzmi to jak coś oczywistego, wybór daty ma naprawdę wielkie znaczenie! Jeśli chcecie wziąć ślub w konkretnym dniu, przygotowania należy rozpocząć dużo wcześniej, by zgrać ze sobą terminy wszystkich usługodawców. Jeżeli ustalicie jedynie przedział czasowy, zadanie będzie nieco prostsze. Nie bez powodu zarezerwowanie sali odbywa się o wiele wcześniej niż wizyta w urzędzie czy parafii – może się okazać, że interesująca Was sala weselna w Warszawie ma tak duże obłożenie, że pierwszy wolny termin będzie dopiero za… trzy lata! Ustalcie także orientacyjną liczbę gości oraz budżet, jakim dysponujecie: zdecydowanie ułatwi to wstępną selekcję. 

Jeśli chodzi o przyjęcia, Warszawa oferuje wiele interesujących lokali, jednak nie wszystkie nadają się na wesela; na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze sali weselnej?

 • Rozmiar sali – zbyt mała sala to nie tylko ciasno ustawione stoły, ale również niewielki parkiet do tańca; zbyt duża z kolei wygląda nieprzytulnie przy mniejszej liczbie gości;
 • Oferta i przykładowe menu – sprawdźcie, czy musicie dopłacić np. za alkohol, własne ciasta czy tort. Dopytajcie także, jak właściciele zapatrują się na ewentualne dodatkowe atrakcje oraz jakie udogodnienia zapewniają;
 • Lokalizacja – położenie domu weselnego ma także ma duże znaczenie przy planowaniu przyjęcia. Warszawa jest pod tym względem specyficznym miastem, ponieważ dojazd od urzędu lub kościoła do domu weselnego może zająć sporo czasu, nawet jeśli nie są one zbyt oddalone od siebie. Weźcie także pod uwagę, że będziecie musieli co najmniej kilkukrotnie odwiedzić dom weselny jeszcze przed imprezą – najlepszym wyborem będzie sala znajdująca się w okolicy;
 • Klimatyzacja – to absolutna podstawa, zwłaszcza jeśli wesele ma się odbyć latem;
 • Miejsca noclegowe – warto wybrać salę oferującą noclegi nie tylko dla nowożeńców, ale również części gości; nawet jeśli nie planujecie noclegu w danym miejscu, pokój dla młodych przyda się jako przestrzeń do przechowania prezentów czy poprawiania makijażu i fryzury;
 • Styl wnętrza – jeśli planujecie ślub i wesele w konkretnej stylistyce, dobrze wybrać salę pasującą do pomysłu; najlepsze domy weselne oferują kilka sal o różnym stylu, dzięki czemu bez problemu znajdziecie tę idealnie odpowiadającą Waszym potrzebom. Jeśli planujecie ślub w plenerze, upewnijcie się, czy sala zapewnia namiot do imprezy plenerowej na wypadek niepogody oraz przyjrzyjcie się ogrodowi;

Idealna sala wybrana? Najtrudniejsza część za Wami! Potwierdźcie termin i spiszcie z właścicielem umowę oraz wpłaćcie zaliczkę. 

 

Ślub: co i jak zorganizować?

 

Przede wszystkim musicie podjąć decyzję o formie ślubu. Jeśli chcecie wziąć kościelny ślub, zarezerwujcie datę – im szybciej to zrobicie, tym większa szansa, że będziecie mogli wybrać godzinę ceremonii. Ogólne zasady mogą się różnić w poszczególnych parafiach, dlatego warto wcześniej dopytać księdza o to, czy możecie zorganizować własną muzykę i dekoracje. Pamiętajcie także o obowiązkowych naukach przedmałżeńskich – lepiej wybrać się na nie nieco wcześniej, niż uczęszczać na zajęcia w szale przedślubnych przygotowań. 

Organizacja ślubu w urzędzie jest nieco prostsza, jednak termin ślubu ustalić można dopiero 6 miesięcy wcześniej. Wszystkie formalności możecie załatwić podczas jednej wizyty, na którą zabierzcie ze sobą dowody tożsamości oraz dowód wniesienia opłaty skarbowej. Marzy Wam się ślub w plenerze? W takim wypadku niezbędna jest zgoda kierownika Urzędu Stanu Cywilnego oraz wniesienie dodatkowej opłaty (1000 zł). Pamiętajcie, że formalności w USC należy załatwić nie tylko w przypadku ślubu cywilnego, ale również kościelnego!

 

Wesele: co trzeba przygotować?

 

Obawiacie się, że o czymś zapomnicie? Przygotujcie harmonogram ślubny, który będzie pomocny przy odhaczaniu kolejnych zadań. Najwygodniejszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z gotowych wzorów dostępnych w Internecie: znajdziecie w nich rozpiskę obejmującą planowanie ślubu krok po kroku, kolejne etapy organizacji wesela oraz wiele praktycznych informacji. Dzięki temu nie stracicie głowy, gdy zacznie zbliżać się wesele. Co trzeba przygotować wcześniej?

  • Zarezerwowanie terminu fotografa/kamerzysty
  • Zarezerwowanie terminu zespołu weselnego/DJ
  • Wybór florystyki i dekoratorki
  • Ustalenie motywu przewodniego i kolorystyki
  • Wybór kosmetyczki i fryzjerki
  • Zamówienie i rozdawanie zaproszeń
  • Wybór świadków 
  • Zakup sukni ślubnej, garnituru i obrączek
  • Zorganizowanie transportu dla Pary Młodej oraz gości
  • Nauka pierwszego tańca
  • Przygotowanie dodatków na salę, takich jak plan ślubu, rozpiska gości weselnych, winietki
  • Inne…

Brzmi strasznie? Spokojnie, macie na to naprawdę dużo czasu; możecie także liczyć na świadków i ich pomoc przy weselu. Warto omówić z nimi wesele krok po kroku, by dokładnie wiedzieli, jakie są Wasze plany i pomysły. Jeśli czujecie, że organizacja całego przedsięwzięcia Was przerasta, możecie skorzystać z usług konsultantki ślubnej – to osoba, która planuje wesele i pilnuje, by wszystkie formalności zostały dopełnione w odpowiednim czasie. Stres przed weselem to zupełnie naturalna sprawa; pamiętajcie, że w tym szczególnym dniu wszyscy spotykają się, by cieszyć się Waszym szczęściem, a drobne potknięcia szybko odejdą w niepamięć.