Pierwsza Komunia Święta to bardzo ważna uroczystość, poprzedzona wieloma przygotowaniami. Dla dziecka jest to wyjątkowy czas nie tylko ze względu na przyjęcie Eucharystii, ale również spotkanie z najważniejszymi w jego życiu bliskimi. Warto zadbać o to, by tego dnia żadne problemy nie przysłaniały wymiaru duchowego uroczystości i zorganizować przyjęcie komunijne na cześć dziecka – to dla niego naprawdę ważne wydarzenie! W jaki sposób zorganizować takie spotkanie i na co zwrócić uwagę podczas organizacji przyjęcia komunijnego?

Przyjęcie komunijne: najważniejsza jest sala!

Nie dajcie wmówić sobie, że zorganizowanie przyjęcia komunijnego w domu to niewielki koszt i nakład pracy. Niezależnie od tego, czy szykujecie obiad w kameralnym gronie, czy też w planach jest duże, tradycyjne przyjęcie komunijne, oszczędność jest zwykle pozorna. Faktycznie, przyjęcie komunijne w restauracji może być znaczącym wydatkiem w budżecie, jednak chcąc urządzić przyjęcie komunijne we własnym domu, do kosztu produktów spożywczych należy doliczyć również inne wydatki, takie jak chociażby zastawa stołowa (nie każdy posiada komplet na 20 lub więcej osób), kwiaty, napoje i słodycze oraz… robociznę, ponieważ ktoś musi to wszystko wcześniej przygotować. Jeśli chcesz w spokoju świętować Pierwszą Komunię Świętą swojego dziecka i wolisz tego dnia nie skupiać się na smażeniu kotletów czy sprzątaniu, zorganizuj komunijne przyjęcie na sali: podpowiadamy, jaką wybrać.

Sala na przyjęcie komunijne: jak zacząć poszukiwania?

Jeśli chodzi o wesela, komunie i chrzciny, Warszawa ma do dyspozycji wiele lokalizacji; nie wszystkie jednak spełnią Twoje oczekiwania, dlatego organizację przyjęcia komunijnego warto rozpocząć od odwiedzin i dokładnego zapoznania się z ofertą. Wstępną selekcję przeprowadzić już podczas szukania sal w Internecie: zdecyduj się na miejsca, które opisywane są jako „sala na komunię” lub sala na chrzciny” – Warszawa i okolice oferują kilka malowniczych miejsc. Takie sale posiadają doświadczenie w obsłudze klientów z dziećmi oraz dopasowują swoją ofertę nie tylko do gości dorosłych, ale również tych najmłodszych. Takie sale zwykle posiadają także kącik dla dzieci i krzesła dopasowane do dziecięcych potrzeb, a na terenach zielonych wokół obiektu znaleźć można plac zabaw. Nie oznacza to jednak, że takie lokale są mniej eleganckie – wręcz przeciwnie! Stylowa sala, elegancka zastawa, kwiaty i dekoracje – na to wszystko możesz liczyć, decydując się na zorganizowanie przyjęcia komunijnego na sali. Ważnym aspektem jest także nocleg dla gości: nawet najbliższa rodzina nie zawsze mieszka w pobliżu, dlatego konieczne może być zapewnienie przyjezdnym noclegu na noc przed uroczystością. Zastanów się dobrze, czy na pewno dasz radę ugościć wszystkich w swoim domu lub mieszkaniu – ważna uroczystość to dla dziecka duży stres i najprawdopodobniej będzie miało duże trudności z zaśnięciem, a czeka je naprawdę intensywny dzień. Sala bankietowa z możliwością rezerwacji noclegu to prosty sposób na zapewnienie komfortu nie tylko gościom, ale także najważniejszej tego dnia osobie.

Pierwsza komunia przyjęcie jak zorganizować

Menu na przyjęcie komunijne: jakie dania wybrać?

Organizacja przyjęcia komunijnego to nie tylko wybór sali, ale również dań serwowanych gościom; jak zabrać się do tego zadania? Przede wszystkim sprawdź, czy sala zgadza się w ogóle na wprowadzenia zmian do karty: niektóre lokale nie przewidują takiej możliwości. Zastanów się także na tym, jakie menu będzie na ten dzień odpowiednie – w końcu to Ty znasz gości najlepiej! Na przyjęciach komunijnych najczęściej gościmy chrzestnych, babcie i dziadków, ciocie i wujków, a także bliższe kuzynostwo – osoby w starszym wieku mogą być przyzwyczajone do tradycyjnych dań i najchętniej zjedzą tego dnia rosół oraz potrawy kuchni polskiej. Jeśli jednak wiesz, że większość zaproszonych gości lubi próbować nowych smaków i oryginalne dania lub przekąski będą dla nich dodatkową atrakcją, zapytaj menadżera sali o to, co jeszcze ma do zaoferowania kuchnia. Nie zapomnij o dziecięcym menu! Nawet jeśli Twoja pociecha będzie jedynym dzieckiem na przyjęciu, tego dnia zdecydowanie warto postawić na ulubione dania, które zje niezależnie od podekscytowania związanego z uroczystością. Dobrą praktyką jest wcześniejsza wizyta w restauracji i wypróbowanie dań z karty – w końcu wyśmienite jedzenie to podstawa udanego przyjęcia!

Wspólne przygotowania: co możecie zrobić razem?

Wybór sali i menu, organizacja noclegów i dojazdu do kościoła… Wszystkie te „dorosłe” kwestie rodzice załatwiają zazwyczaj bez udziału swojej pociechy. Warto jednak włączyć dziecko w przygotowania, by młody człowiek zyskał poczucie, że to jego uroczystość. Doskonałym zajęciem będzie wspólne przygotowywanie zaproszeń: możesz kupić proste zaproszenia komunijne z możliwością wpisywania treści lub wykonać wraz z pociechą spersonalizowane zaproszenia – nawet jeśli nie będą one idealne, to z pewnością ucieszą wszystkich gości. Pamiętajcie, by podać na nich nie tylko godzinę uroczystości, ale również adres sali bankietowej! Razem możecie również wybrać dekoracje: balony, serwetki czy winietki dla gości to niewielkie i niedrogie drobiazgi, które nadadzą uroczystości wyjątkowego charakteru.